Teollisuus & yritykset

Leikkaa tehopiikit, turvaa tuotanto, lataa ajoneuvot.

Emaldon kaupalliset ja teolliset C&I-energiavarastot mitoitetaan liikekiinteistöistä suuriin tuotantolaitoksiin. Ratkaisut leikkaavat tehomaksuja, turvaavat tuotantoa ja avaavat yritykselle uuden tulovirran reservimarkkinoilta.

Emaldo PL-EL-250/836-G400 energiavarasto

Kolme syytä

Miksi energiavarasto kannattaa

Tehopiikkien leikkaus

Akku kattaa hetkelliset piikit, joten tehomaksu ja liittymän koko pysyvät kurissa.

Tuotannon jatkuvuus

Nopea vaste tukee kriittisiä linjoja ja laitteita jännitekuopissa sekä lyhyissä sähkökatkoissa.

Tuottoa reservimarkkinoilta

CheckWatt ohjaa vapaata akkukapasiteettia sähköverkon tasapainottamiseen valitun tulomallin mukaisesti.

Tyypilliset kohteet

  • Konepajat ja tuotantohallit
  • Logistiikka ja kalustohallit
  • Kiinteistöt, joissa on suuri tehomaksu
  • Sähköautojen ja raskaan kaluston lataus

Ratkaisut tähän kohteeseen

  • Emaldo Business -integroidut akkuratkaisut

  • Emaldo C&I BESS teollisuuden energiatarpeisiin

    Tehopiikkien leikkaus ja tuotannon jatkuvuus skaalautuvasti.

Emaldo C&I BESS

Oikea energiavarasto jokaiseen yrityskokoluokkaan

Emaldon valikoima ulottuu kompakteista 100 kW:n kaikki yhdessä -järjestelmistä 836 kWh:n teollisuusratkaisuihin. Watti mitoittaa tehon, kapasiteetin ja ohjauksen kohteen kulutusprofiilin mukaan.

PL-EL-100/209

100 kW / 209 kWh

PL-EL-100/209

Kompakti kaikki yhdessä -ratkaisu liikekiinteistöihin, keskisuuriin yrityskohteisiin ja varavoimaksi.

PL-EL-125/261

125 kW / 261 kWh

PL-EL-125/261

Nestejäähdytetty C&I-energiavarasto tehopiikkien leikkaukseen, varavoimaan ja uusiutuvan energian käyttöön.

PL-EL-125/261-G-PS100

125 kW / 261 kWh + 100 kW PV

PL-EL-125/261-G-PS100

Integroitu akku-, aurinkosähkö- ja varavoimaratkaisu paljon sähköä käyttäville yrityksille ja maatiloille.

PL-EL-250/836-G400 ja PL-EL-400/836-G400

250 tai 400 kW / 836 kWh

PL-EL-250/836-G400 ja PL-EL-400/836-G400

Suuren kapasiteetin 400 V AC -ratkaisu vaativiin teollisuus-, maatalous- ja infrastruktuurikohteisiin.

Säästölaskuri

Mitoita energiavarasto kohteeseesi

Arvio tehomaksusäästöstä, hinta-arbitraasista ja takaisinmaksuajasta. Hinnat alv 0 %.

1.Toimiala

Aukioloajat ma–la, hiljaista yöllä

06121823

Huippupäivän kuorma · korostetut tunnit akku leikkaa

2.Verkkoyhtiö

Lähde: Caruna Oy hinnasto, voimassa 01.09.2024.

3.Kohde
4.Spot-hinnat
Reservimarkkinat

Kiinteä vuokratuotto: kapasiteetti vuokrataan operaattorille kiinteään hintaan.

Arvioitu vuosihyöty · alv 0 %

10 148 €/v

Suosittelemme: Emaldo PL-EL-100/209 · 100 kW / 209 kWh

  • Huipunleikkaus (tehomaksu)−14,5 kW620 €
  • Hinta-arbitraasi (energia)2 403 €
  • Siirto + vero, hyötysuhdehäviöt mukana−375 €
  • Reservimarkkinat (Floor/Market/Tolling)7 500 €

Verkkopalvelu + sähkövero €/v

Ilman akkua

40 964 €

Akun kanssa

40 719 €

Oletus: 250 sykliä/v, purkujakso 2 h, huippu 121 kW, data: Esimerkkidata: FI-aluehinnat 10/2025–9/2026.

Pyydä tarkka mitoitus

Lähteet: Caruna Oy hinnasto 1.9.2024; Caruna Espoo 1.1.2026; Elenia suurasiakashinnasto 1.4.2026 (tuotenimet päätelty PDF:stä, tarkista lähteestä); sähkövero Elenian 1.4.2026 hinnastosta. Helen Sähköverkon yrityshinnastoa ei ole vahvistettu: käytä 'Oma tariffi'. Spot-data: Nord Poolin FI-aluehinnat (Elering, valitsesahko.fi), kuukausikeskihinnat 10/2025–9/2026 ja tuntiprofiilit tammi-, huhti- ja heinäkuulta 2026 sekä lokakuulta 2025, alv poistettu. Muiden kuukausien profiili on johdettu lähimmän vuodenajan profiilista, joten päivien välinen vaihtelu puuttuu ja arbitraasi on varovainen alaraja. Hinnat ovat historiaa, ei ennuste. Toimialaprofiilit ovat likiarvoja, eivät mitattua dataa; todelliset piikit ovat usein terävämpiä. Reservimarkkinatuotot: Floor 55 000 €/MW/v ja Tolling 75 000 €/MW/v (Watti, 8.10.2026), Market-arvio vaihtelee (vertailukohta Clean Horizon Battery Index 2h). Malli ei sisällä kuormanohjausta, verkkoyhtiön sähkövarastotuotteita eikä rahoituskuluja. Kaikki hinnat alv 0 %.

Emaldo DC-pikalatausratkaisu ajoneuvoille ja kalustolle

Emaldo EM-C240

Modulaarinen pikalataus sähköiselle liikenteelle

Power where mobility needs it.

EM-C240 on kaupalliseen ja julkiseen käyttöön suunniteltu DC-pikalaturi, jonka teho mitoitetaan 60–240 kilowattiin. Se soveltuu ajoneuvokannoille, latausasemille, työpaikoille ja julkiseen pysäköintiin.

Kun EM-C240 yhdistetään Emaldon C&I-energiavarastoon, akku tasaa latauksen tehopiikkejä ja auttaa kasvattamaan latauskapasiteettia nykyisen sähköliittymän ehdoilla.

Emaldo + CheckWatt

Valitse yrityksellesi sopiva tulomalli

CheckWatt kaupallistaa akkukapasiteettia reservimarkkinoilla. Tuotto voidaan painottaa markkinapotentiaaliin, vähimmäisturvaan tai ennustettavaan korvaukseen.

Markkina

Tavoittelee korkeinta mahdollista tuottoa markkinatilanteen mukaan. Sopii yritykselle, joka hyväksyy tuottojen vaihtelun.

Floor

Yhdistää sovitun vähimmäistuoton ja mahdollisuuden hyötyä markkinan paremmista tuotoista.

Tolling

Ennustettava, kiinteä korvaus yritykselle, joka asettaa vakauden ja taloudellisen varmuuden etusijalle.

CheckWatt on toiminut Pohjoismaissa vuodesta 2011 ja hallinnoi yli 15 000 akkujärjestelmän palveluja. Lopullinen tuottomalli ja arvio määritetään aina kohdekohtaisesti markkinatilanteen perusteella.

Perusteet

Mikä on yrityksen BESS-energiavarasto?

Yrityksen akkuvarasto eli sähkövarasto (BESS, Battery Energy Storage System) varastoi sähköä ja luovuttaa sitä kohteen kuormille ohjauksen mukaan. Kaupallinen ja teollinen C&I BESS voi yhdistää tehopiikkien leikkauksen, sähkön hintaoptimoinnin, aurinkosähkön varastoinnin, varavoiman ja reservimarkkinat samaan energianhallintaan.

Milloin energiavarasto kannattaa yritykselle?

  • Sähkölaskussa on korkea tehomaksu tai kulutuksessa on lyhyitä, toistuvia tehopiikkejä.
  • Sähköliittymä rajoittaa tuotannon, lämpöpumpun tai ajoneuvojen latauksen kasvattamista.
  • Kohteessa on aurinkovoimala, jonka tuotantoa myydään usein verkkoon pienellä korvauksella.
  • Tuotannossa tai kiinteistössä on kriittisiä kuormia, joiden sähkökatkoriski pitää arvioida.
  • Vapaata akkutehoa ja -kapasiteettia halutaan tarjota reservimarkkinoille palvelukumppanin kautta.

Mitoitus

Miten yrityksen akkuvarasto mitoitetaan?

Mitoitus alkaa vähintään 15 minuutin kulutusdatasta. Teho (kW) kertoo, kuinka suuren hetkellisen kuorman akku voi kattaa. Kapasiteetti (kWh) kertoo, kuinka kauan energiaa voidaan purkaa. Oikea suhde määräytyy käyttötarpeen, ei pelkän vuosikulutuksen perusteella.

  1. 1Kulutusprofiili, kuukausittainen huipputeho ja verkkoyhtiön tehotariffi
  2. 2Sähköliittymän koko ja suunnitellut uudet kuormat
  3. 3Aurinkovoimalan tuotanto sekä verkkoon siirtyvä ylijäämä
  4. 4Kriittisten kuormien teho ja tavoiteltu varakäyntiaika
  5. 5Reservikäyttöön jäävä teho ja kapasiteetti muun käytön jälkeen

Kannattavuus ratkaistaan kohdedatalla

Energiavaraston hinta tai takaisinmaksuaika ei ratkea yhdellä yleisellä euromäärällä. Arvioon vaikuttavat muun muassa tariffi, kulutusprofiili, akun käyttöstrategia, hyötysuhde, investointi ja muuttuvat markkinatulot. Wattin laskuri antaa ensimmäisen arvion; investointipäätös tehdään kohdekohtaisella mitoituksella.

Usein kysyttyä

Kysymyksiä energiavarastosta

Mitä BESS tarkoittaa?

BESS on lyhenne sanoista Battery Energy Storage System. Se tarkoittaa akkuvarastoa sekä siihen kuuluvaa tehoelektroniikkaa, ohjausta, suojauksia ja valvontaa.

Mitä eroa on akun teholla ja kapasiteetilla?

Teho ilmoitetaan kilowatteina (kW) ja se määrittää hetkellisen lataus- ja purkutehon. Kapasiteetti ilmoitetaan kilowattitunteina (kWh) ja se kertoo varastoitavan energian määrän.

Voiko sama akku leikata tehopiikkejä ja osallistua reservimarkkinoille?

Kyllä, jos ohjaus, tekninen kelpoisuus ja käytettävissä oleva kapasiteetti sen mahdollistavat. Kohteen oma käyttö ja toimintavarmuus asetetaan mitoituksessa etusijalle.

Mitä tietoja kartoitukseen tarvitaan?

Hyvä lähtöaineisto sisältää 15 minuutin kulutusdatan, sähkölaskun ja verkkotuotteen, liittymän tiedot, tiedot omasta tuotannosta sekä tulevista kuormista ja kriittisistä laitteista.

Lähteet ja ajantasaisuus

Sisältö tarkistettu 8.10.2026. Markkinaehdot, tariffit ja tekninen soveltuvuus tarkistetaan aina kohdekohtaisesti.

Tietopankki

Tutustu yrityksen energiavaraston käyttökohteisiin

Valitse toimialasi tai tutustu tarkemmin siihen energiahaasteeseen, jonka haluat ratkaista.

Referenssit

Vastaavia kohteita

Havainnekuva konepajahallista ja sen piha-alueestaHavainnekuva
Teollisuus & yritykset

Konepaja, 2 400 m²

Tampere

Emaldo C&I -energiavarasto, tehopiikkien leikkaus

Tehomaksu putosi kolmanneksen ja liittymän suurentaminen jäi kokonaan tekemättä.

Säästää 28 000 €/vuosi

Havainnekuva logistiikkaterminaalista ja sähköisen kaluston latausalueestaHavainnekuva
Teollisuus & yritykset

Logistiikkakeskus

Vantaa

Emaldo C&I -akusto ja 8 latauspistettä

Kalustoa ladataan akuston kautta ilman uutta muuntamoa.

Säästää 16 500 €/vuosi

Leikkaa tehopiikit, turvaa tuotanto, lataa ajoneuvot.

Varaa kartoitus